Soviet City

85

Soviet City to wydany na platformie PC Windows nietypowy przedstawiciel popularnego gatunku city builderów, koncentrujący się na absurdach i okrucieństwie rosyjskiego komunizmu. Za powstanie gry odpowiada założone przez Pawła Słabiaka rodzime studio deweloperskie Chicken in The Corn, znane wcześniej z mrocznej przygodówki 1heart. Znajdując się jeszcze w fazie tzw. wczesnego dostępu, produkcja wywołała spore kontrowersje – zwłaszcza wśród rosyjskich użytkowników plaformy Steam, którzy zarzucali jej fałszowanie obrazu oraz historii Związku Radzieckiego

i domagali się wycofania gry ze sprzedaży.
Fabuła
W Soviet City wcielamy się w rolę mera pewnego sowieckiego miasta, a naszym zadaniem jest za pomocą nacisków aparatu władzy zbudować kolejną komunistyczną potęgę. W praktyce oznacza to nie tylko znaną z podobnych produkcji beztroską rozbudowę miasta, mającą na uwadze zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności. Równie ważnym elementem rozgrywki jest bowiem terror, który z jednej strony pozwala panować nad stłamszoną ludnością, z drugiej – nadużywany, może doprowadzić do wybuchu powstania.
Mechanika
Mechanika rozgrywki w grze Soviet City łączy inspiracje klasycznymi city builderami pokroju SimCity 3000 z elementami zarządzania ludźmi, znanymi z takich produkcji jak np. Prison Architect. Podczas zabawy zajmujemy się więc głównie rozbudową naszego miasta o kolejne struktury i budynki, inspirowane nie tylko architekturą państw Bloku Wschodniego, ale także Kuby czy Chin. Rozgrywka przesycona jest wyraźnymi akcentami zaczerpniętymi z epoki komunizmu, a jej wzorem była historia Związku Radzieckiego i stosowana tam polityka ucisku. Do właściwego funkcjonowania miasta konieczna jest tu więc nie tylko żyłka urbanisty, ale także sprawowanie nieustannej kontroli nad obywatelami i inwigilowanie ich, pilnując chociażby tego, żeby pracowali zamiast pić wódkę.
Aby zwiększyć efektywność budynków i obywateli, podczas zabawy możemy uciekać się do bezwzględnych metod zastraszania, takich jak rozstrzeliwanie cywilów czy przerabianie ich na mięso (motyw zaczerpnięty z powieści Dmitrija Głuchowskiego Witajcie w Rosji). Dodatkowo możliwe jest także wznoszenie rozmaitych budynków specjalnych (np. krematoriów), wpływających na współczynnik terroru w mieście, który utrzymywany na odpowiednim poziomie w znaczący sposób ułatwia nam zarządzanie obywatelami. W tym aspekcie rozgrywki musimy być jednak niezwykle ostrożni, gdyż nadmierne uciskanie mieszkańców może doprowadzić do rebelii, zaś zbyt niski poziom zastraszenia spowoduje odwołanie nas z funkcji mera.
Tryby gry
Soviet City to gra przeznaczona wyłącznie dla jednego gracza i w odróżnieniu od większości typowych city builderów, pozwalających na wielogodzinną zabawę w trybie swobodnym, nastawiona raczej na krótkie sesje, z których każda oferuje losowo generowane miasto z odmiennymi warunkami początkowymi i nieco innymi celami do zrealizowania.
Kwestie techniczne
Ponury klimat rozgrywki podkreśla ciemna i brunatna kolorystyka. Pod względem technicznym wydane na PC Windows Soviet City stoi na dość przeciętnym poziomie. Na wyróżnienie zasługują jednak ręcznie rysowane, animowane przerywniki filmowe oraz utrzymana w klimatach rosyjskiego techno i dubstepu ścieżka dźwiękowa.

Wymagania
Wymagania sprzętowe
Procesor: 1,6 GHz Intel Pentium/AMD Athlon (lub lepszy);
Pamięć RAM: 1 GB lub więcej;
HDD: 1,1 GB wolnego miejsca na dysku twardym;
Karta graficzna: zgodna z OpenGl 2.1;
System operacyjny: Microsoft Windows 7.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Zostaw Komentarz